Ochrona życia i zdrowia pracowników odgrywa istotną rolę w zarządzaniu zasobami ludzkimi każdego przedsiębiorstwa. PROSPECTOR od wielu lat pomaga pracodawcom tworzyć programy, których celem jest poprawa zdrowia oraz zabezpieczenie pracowników i ich bliskich w trudnych sytuacjach choroby, wypadku lub śmierci.
Programy dla pracowników to szerokie spektrum produktów i rozwiązań, umożliwiające ich unikalne dopasowanie do indywidualnych potrzeb pracodawcy i pracowników:
- ubezpieczenia na życie z opcjami pro-rodzinnymi
- ubezpieczenia zdrowotne i abonamenty medyczne
- ubezpieczenia w podróży zagranicznej
- ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków
- ubezpieczenia utraty dochodu w razie wypadku lub choroby
- programy emerytalne (PPE, PPK).
Kompleksowe, dobrze dobrane programy, nie tylko zabezpieczają pracodawcę (odprawa pośmiertna, leczenie w delegacji zagranicznej, roszczenia pracowników w związku z wypadkami przy pracy) ale także stanowią dodatkowe narzędzie motywacyjne, zwiększające atrakcyjność pracodawcy i lepiej wiążące pracowników z firmą.
Ubezpieczenie na życie daje pracownikom finansowe bezpieczeństwo w razie zajścia różnych nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak pobyt w szpitalu, leczenie onkologiczne, strata członka rodziny czy rehabilitacja po wypadku. Nowoczesne programy są bardzo elastyczne i oferują pracownikom indywidualizację ochrony dzięki możliwości wyboru spośród różnych opcji i wariantów. Dodatkowo, coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest powiązanie wysokości świadczenia z tytułu śmierci z wynagrodzeniem pracownika (suma ubezpieczenia jest wielokrotnością miesięcznej pensji).
Programy prywatnej opieki medycznej w formie ubezpieczenia lub abonamentu pozwalają na zaopiekowanie zdrowia pracownika oraz jego najbliższych poprzez szybki dostęp do specjalistów i diagnostyki w renomowanych placówkach medycznych na terenie całej Polski. To jeden z najbardziej pożądanych przez pracowników benefitów, szczególnie przez istotny wzrost cen usług medycznych. A utrzymanie pracowników w dobrym zdrowiu to też istotny aspekt dla każdego pracodawcy. Specjalne rozwiązania uzupełniające takie jak: ubezpieczenie szpitalne, pokrycie kosztów drogich terapii nierefundowanych przez NFZ, „Best Doctors” (pakiet świadczeń zapewniający organizację i pokrycie kosztów leczenia za granicą w razie poważnego zachorowania) czy ochrona zdrowia psychicznego pozwalają pracodawcom jeszcze lepiej zadbać o dobrostan pracowników i wyróżnić się na rynku pracy.
Usługi w ramach pakietów medycznych realizowane są tylko na terenie Polski. Kiedy pracodawca wysyła pracowników w zagraniczną podróż służbową, to powinien objąć ich ubezpieczeniem kosztów leczenia za granicą. Najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie rocznej, bezimiennej, polisy obrotowej, która nie wymaga imiennego zgłaszania pracowników przed każdym wyjazdem.
Pomimo zastosowania właściwych procedur i zabezpieczeń wypadki przy pracy się zdarzają. Dzięki ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków pracownik otrzymuje środki na leczenie, a pracodawca nie jest narażony na ewentualne roszczenia. To jednocześnie jeden z tańszych benefitów.
W przypadku kontraktów menadżerskich czy specjalistów na umowach B2B ważną rolę odgrywa ubezpieczenie utraty dochodu, które zabezpiecza finansowo przed czasową lub trwałą niezdolnością do pracy. Wysokość świadczenia jest powiązana z wysokością przychodów.
Spadająca stopa zastąpienia z ZUS i niski poziom oszczędności Polaków sprawiają, że programy emerytalne stanowią dla każdego pracodawcy bardzo atrakcyjny element polityki płacowej. Dodatkowe korzyści w postaci ulg finansowych (składka opłacana przez pracodawcę nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, a wypłacane środki zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych) w programach grupowych niosą ze sobą PPE (Pracownicze Programy Emerytalne) i PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe).
Programy benefitowe mogą obejmować całą załogę, wybrane grupy pracownicze lub tylko kadrę zarządzającą. W zależności o rodzaju programu i wielkości budżetu składka może być sponsorowana przez pracodawcę, potrącana z wynagrodzenia pracownika bądź opłacana wspólnie przez pracodawcę i przez pracownika.
Wiemy, że w obliczu wzrostu kosztów oraz trudności w pozyskaniu i utrzymaniu pracowników pracodawcy starają się zmodyfikować i dostosować posiadane programy. Warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia i zlecić nam przygotowanie najbardziej optymalnych rozwiązań i ich wdrożenie. Korzystając z naszego doświadczenia mogą Państwo zmaksymalizować korzyści płynące z programów pracowniczych, obniżyć koszty przy zachowaniu dotychczasowych funkcjonalności oraz zaoszczędzić cenny czas Państwa pracowników działów HR.
Naszym Klientom oferujemy szerokie wsparcie na każdym etapie:
- audyt obejmujący analizę czynników mających wpływ na ocenę ryzyka (struktura zatrudnienia, charakter pracy, narażenia, absencje, wypadki) oraz zbadanie aktualnego zabezpieczenia życia i zdrowia pracowników (medycyna pracy, istniejące umowy, programy profilaktyczne) oraz ich potrzeb (ankieta);
- opracowanie założeń do programu z uwzględnieniem wniosków wynikających z audytu, specyfiki przedsiębiorstwa (fluktuacja kadr, podróże służbowe), modelu zarządzania zasobami ludzkimi (pracownicy kluczowi, ścieżka rozwoju, wytyczne korporacyjne, formy zatrudnienia) i problemów z pozyskiwaniem i utrzymaniem pracowników w danej branży;
- analizę możliwości rynkowych – zebranie i szczegółowe porównanie dostępnych ofert, wynegocjowanie warunków dostosowujących zapisy umowy do indywidualnych potrzeb danego pracodawcy;
- doradztwo w wyborze najlepszego rozwiązania w oparciu o uzgodnione założenia do programu, preferencje cenowe i zakresowe, podział pracowników na grupy, bliskość placówek medycznych w pobliżu miejsca pracy i zamieszkania, pakiety dla rodzin pracowników, specjalne opcje dla kadry zarządzającej;
- wdrożenie programu – przygotowanie materiałów informacyjnych dla pracowników, przeprowadzenie webinariów i spotkań stacjonarnych, mailowe i telefoniczne udzielanie wyjaśnień;
- wsparcie w administrowaniu programem – przeszkolenie personelu firmy wyznaczonego do obsługi umowy w zakresie procedur wynikających z zawartego kontraktu (zgłaszanie zmian stanu pracowników, kierowanie na badania medycyny pracy), bieżąca pomoc w wykonywaniu umowy (wnioski o refundację, roszczenia, nadzorowanie terminów) i egzekwowaniu uprawnień (ewentualne odwołania i reklamacje);
- raportowanie i monitoring funkcjonowania programu – okresowe informacje na temat wykorzystania umowy, reagowanie na zmieniającą się sytuację przedsiębiorstwa i nowe potrzeby, śledzenie możliwych do zaimplementowania nowości rynkowych, analiza zadowolenia pracowników z programu (ankiety).
Skorzystanie z naszego doradztwa nie wiąże się z dodatkowym kosztem, gdyż zgodnie z powszechnymi zwyczajami oraz obowiązującym prawem usługi brokerskie są dla ubezpieczającego nieodpłatne. Wynagrodzenie brokera jest wliczone w składkę ubezpieczeniową.
Z naszymi Klientami dzielimy się praktyczną wiedzą na temat sposobów funkcjonowania programów dla pracowników i możliwości rynkowych wynikającą z wieloletnich doświadczeń w negocjowaniu, wdrażaniu i obsłudze różnego rodzaju programów. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi case study.
Zapraszamy do kontaktu! Porozmawiamy przy kawie i sprawdzimy, jak możemy pomóc także Tobie.
Więcej informacji i porad dotyczących programów dla pracowników znajdziesz w naszych publikacjach.
Pozostałe obszary
W ubezpieczeniu firmy bardzo ważne jest kompleksowe podejście do całego spektrum ryzyk na jakie jest narażona. Tak, aby niepotrzebnie nie dublować niektórych zakresów i jednocześnie nie pozostawić niespodziewanych luk w ochronie, pomimo posiadania wielu polis.
Ubezpieczenie kredytu kupieckiego to rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która chroni firmę przed stratami wynikającymi z niezapłaconych przez kontrahentów faktur. Bez względu na to, czy kontrahenci nagle zbankrutują, czy po prostu odmówią zapłaty za dostawy, ubezpieczenie należności może zabezpieczyć finanse firmy.
PROSPECTOR posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów z sektora finansów publicznych.
Uczestniczyliśmy w wielu postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego na ubezpieczenie mienia, pojazdów, odpowiedzialności cywilnej, grupowego na życie pracowników czy na opiekę medyczną.
Gwałtowny rozwój technologii, zmienność otoczenia biznesowego oraz wzrost wymogów regulacyjno-prawnych sprawiają, że organizacje i osoby zarządzające nimi są narażone na coraz to nowe ryzyka. Niektóre z tych ryzyk można ograniczać poprzez dobór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Poniżej przedstawiamy kilka specjalistycznych rozwiązań ubezpieczeniowych, które implementowaliśmy u naszych Klientów.
W branży budowlanej ze względu na dużą ilość i skalę ryzyk, a także na częstotliwość zdarzeń szkodowych i ich konsekwencje finansowe, kluczowe jest posiadanie adekwatnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Obejmują one ubezpieczenia mienia, odpowiedzialności cywilnej, życia i zdrowia pracowników oraz gwarancje ubezpieczeniowe.